Hasta Sağlığı Açısından Doğru Yatak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hasta yatağını normal yataklardan ayıran en önemli fark, Hastanın yatağında rahat hareket edebilmesini sağlaması ve tek başına da yatak mekanizmasını kontrol ederek yapmak istediği pozisyonları yapabilmesidir. Bu işlem manüel olarak yapılabildiği gibi, elektrikli otomasyon sistemi ile de kolaylıkla yapılabilmektedir. Hasta yatağı, karyola, döşek, yan koltuklar ile otomasyonu sağlayan aksesuarlardan oluşabilmektedir. Karyola iskeletinin demirden olması, hareketleri düzgün yapabilme açısından önemlilik ifade eder. Karyoladan sonra hasta yatağını oluşturan en önemli unsur hasta döşeğidir. Her hastalığa göre kullanılan döşek farklılık gösterebilir. Örneğin bel ve boyun rahatsızlıkları için mutlaka boyun ve omurga yapısını bozmayacak yataklar tercih edilmelidir.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları kişilerin özel durumlarına göre özel üretilebilir. Hasta yatağı çeşitleri arasında ev tipi hasta yataklarında, özellikle bedensel engelli hastalar için, normal yapması gereken rutin işlerini yapabilmesi adına özel ve konforlu üretilen yataklar mevcuttur. Yine bel ve sırt ağrısı rahatsızlıkları olanlar için masaj yapan özel titreşimli yataklar da üretilmesi mümkündür. Kullanılması gayet kolay ve konforludur.

Kumanda ile organize edilen bir mekanizması bulunmaktadır. Kişinin boy ve kilo ölçülerine göre üretilebileceği gibi standart tek kişilik veya çift kişilikte üretilebilmektedir. Hasta yatağı çeşitleri 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; 2 Motorlu hasta yatakları, 3 Motorlu hasta yatakları, 4 motorlu hasta yataklarıdır.

Hasta Yatakları Özellikleri

Hasta yataklarında motorlu hasta yatakları tercih edilmesinin en önemli özelliklerini şu şekilde değerlendirecek olursak; Hasta yataklarında manüel olarak yapılan hareketler bir rulman yardımıyla yapılır ve bu rulman zamanlarda yapılan sürtünmeler zamanla aşınmalara sebep olur. Motorlu hasta yataklarındaki tercih sebebi de işte tamda bu aşınmaları önleyerek, yatak şeklini daha konforlu hale getirmektir. Ekonomik açıdan daha uygun olan 2 motorlu hasta yataklarında baş ve ayak kısımları hareket ettirilerek, hastanın dilerse oturma, dilerse yatma işlevini kolay bir şekilde yapmasına yardımcı olur. Mdf ahşap başlıklı olup, karyola imalatında 1,20cm çelik konstriksiyon malzeme kullanılmıştır.

Ayrıca felçli ve yatalak hastalar için lazımlık sistemi de bulunmaktadır. Daha çok ev tipi, huzur evleri veya hastanelerde çokça tercih edilmektedir. 3 motorlu hasta yataklarında ise, 3 adet motorunun bulunması sayesinde, baş ve ayak kısımları kolaylıkla hareket edilmesini ve asansörü sayesinde yukarı aşağı hareket edilebilmesini sağlar. Karyolada bulunan piston motorları sayesinde, 180-200 kg’lık hastalarda kolaylıkla kullanabilir. Elektrikler kesildiğinde 9 voltluk pil desteği ile çalışması mümkündür.

Tek mandal sayesinde korkuluklar rahatlıkla indirilip, kaldırılabilir. Karyolanın dört köşesinde serum takmak için askılıklar bulunmaktadır. Anti bakteriyel özelliği ile de hastaların hijyenik olarak faydalanması için özel olarak üretilmiştir. 4 motorlu hasta yatakları ise diğer hasta yataklarına göre ekstra konfor içeriğine sahip olarak üretilmiştir. 4 motorlu hasta yataklarında baş ve ayak hareketlerinin yapılmasının yanı sıra, hasta yatağında bulunan hasta korkuluk, tekerlek ve serum takma yerleri sayesinde hastanın sarsılmadan rahat bir şekilde tedavi olmasına yardımcı olmaktadır.

Karyolanın tekerlekleri 360 derece dönebilen, paslanma yapmayan, sağlam plastik malzemeden üretilmiş olup, tekerleklerde fren sistemi mevcuttur. Karyolanın üst bölümünde bulunan hava delikleri terlemeyi ve nemi önlemektedir. Elektrikler kesildiğinde 9 voltluk pil ile çalıştırılabilir.

Hasta Yatakları Nereden Satın Alınır? Veya Nereden Kiralanır?

Haskar Medikal hasta yatakları ile ilgili her türlü konforu düşünüyor. Haskar Medikal İstanbul’da, yurt içi ve yurt dışı tedarikçilerden tedarik ettiği Hasta yatağı ve Hasta karyolaları ile ilgili hizmetlerini titizlikle sunmaya devam ediyor. Ayrıca satın almak yerine kiralama kolaylıklarının da sağlandığı hasta yatağı çeşitleri ile ilgili öğrenmek istediğiniz, her türlü fiyat, konfor, teslimat ve ödeme kolaylıkları ile ilgili merak ettiğiniz her şeye, haskarmedikal.com sitesinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.