Sürekli Yatak Hasta Yatağı

Sürekli yatan hastalarda bakım ve yatak kalitesi oldukça önem taşıyor. En önemlisi de kaliteli ve hava yastıklı hasta yatağı sırt yaralanmalarını önlüyor. Özellikle iyileşme umudu olan felçli hastalarda hızlı iyileşme sağladığı söylenen hasta yatakları uzmanlar tarafından ısrarla öneriliyor. Hastanıza evde bakıyor olsanız dahi ev ortamına uygun hasta yatağı temin etmeniz hastanızın iyileşmesini hızlandırıyor. Peki, hastalara büyük katkı sağlayan hasta yatakları hangi özelliklere sahiptir?

Hareket Etme Özelliğine Sahip Elektrikli Yataklar

Özellikle hareket kabiliyeti sınırlı olan ya da hiç olmayan felçli hastaların bakımından sorumlu olan kişi oldukça sıkıntı yaşamaktadır. Yetişkin bir hastada yer değişikliği yapmak, çevirmek, doğrultmak ve kaldırmak hastaya bakan kişi için oldukça zordur. Hasta için de oldukça tehlikelidir. Ancak özellikle felçli hastalar için üretilmiş felçli hasta yatağı da mevcuttur. Bu yataklar elektriklidir. Hareket etme ve dönme özelliği sayesinde hastayı doğrultmak, yatırmak, yan döndürmek gibi eylemler oldukça kolay hale geliyor. Hasta yapabilecek hareket kabiliyetine sahipse kumandadan destek alarak kendi de bunu yapabilir.

Elektrikli Yatak

Elektrikli Yatak

Ortopedik ve Havalı Hasta Yatakları

Yatalak hastalar normal sık sık döndürülmeli, yerlerinden kaldırılmalı ve bu işlemler düzenli aralıklarla yapılmalıdır ki sırt yaralanmaları gerçekleşmesin. Yepyeni ortopedik hasta yatakları ile buna artık gerek kalmadı. Ne olursa olsun hastanın sırtında yaralanmaları en aza indiren ya da tamamen yok eden bu yataklar oldukça kullanışlıdır. Ortopedik hasta yatağı, hava alabilen bakteriyel yapısı sayesinde hastayı enfeksiyon hastalıklarından da korumaktadır. Kaliteli hasta yatakları daha çabuk iyileşme sağladığı için birçok yerde tercih ediliyor.

Özel Durumlar İçin Lazımlıklı Hasta Yatakları

Hasta yatağı seçimi hastanın sağlık durumuna ve ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Yani hasta kısa süreli olarak tedavi görüyorsa ve sağlık durumu kendi işlerini yapacak kadar iyi ise manuel hasta yatakları tercih ediliyor. Ancak hareket kabiliyeti kısıtlı olan ve uzun süreli tedavi görecek hastalarda hasta yatağı seçimi çok önemlidir. Öncelikle hastanın tuvalete gidemeyecek kadar sınırlı hareket kabiliyetine sahip olduğunu düşünürsek lazımlıklı hasta yatakları hasta bakıcılar ve hastalar için oldukça gereklidir.

Yatak Yüksekliğine Dikkat Edilmelidir

Hasta yatakları ne çok alçak ne de çok yüksek olmalıdır. Özellikle hastanın düşme tehlikesine karşı önlem alınmalı, yataktan inip kalkan hastalarda kolaylık sağlayacak nitelikte olmalıdır. Dilenirse kolaylık için elektrikli ve yükselip alçalabilen yataklar tercih edilebilir. Hasta yataklarının seçimi oldukça önem taşıyor. Bu sebeple hastanın sağlığı için önemli olan yatak seçiminde bir uzmandan destek alınması zorunludur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.