Hasta yatak üretimleri

Bazı şeyleri satın alırken iyi araştırmalısınız. Özellikle sağlık söz konusu olduğunda daha da dikkatli olmanız tavsiye edilir. Hasta yatağı da bunlardan biridir. Yeni bir yatak satın almadan önce hangi fonksiyonlara sahip olması gerektiğini, nasıl şekillendirilmesi gerektiğini ve ekipmanın hastanın ihtiyaçlarına göre yeterli olup olmadığını bilmelisiniz.

Doğru hasta yatağı modelleri için nasıl bulacağınızı, hangi kriterlere uyulması gerektiğini, satın alma kararı verirken en önemli noktaların neler olduğunu ve çok daha fazlasını anlatmaya çalışacağız. Aşağıda, farklı yatak türlerini, nasıl çalıştıklarını ve bu yatakların tıbbi ve sağlık yararlarını ele alacağız. Bunun dışında Türkiye’de hasta yatağı üretimi var mıdır? Sorusuna kısaca bazı firmaların bu iş ile uğraştıklarını söyleyebiliriz.

İçindekiler

Hasta Bakım Yatağı Nedir?

Hasta yatağı hem hasta hem de hemşireler için gerçek bir rahatlama ve kolaylık sağlayan yataklar olarak tanımlanabilir. Hastalığa göre vücut ağırlığını, yatış pozisyonunu ve hareketleri dengeleyen, gevşeten yataklardır. Günlük ihtiyaçları daha kolay ve daha keyifli hale getirirler. Yemek yeme, hijyen, dik oturma gibi durumlar hasta yatağı sayesinde artık bu sorun olmaktan çıkıyor. Ayrıca bakım yatakları esnektir ve hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlanır. Bu tür yatakların detayları ve tasarımı hastaların ve yaşlıların ihtiyaçlarına yöneliktir. Sonuçta, bakıcıların işlerini kolaylaştırmak için de bir bakım yatağı kullanılabilir.

Hasta bakım yatağı

Hasta bakım yatağı

Hasta Yatakları Ne Zaman Gereklidir?

Bakım yatakları ne zaman kullanılır ve ne zaman ihtiyaç duyulur? Bu tür yataklar artık sadece hastanelerde değil, bakım evlerinde ve özel odalarda da kullanılır. Evde bakım yatağı, özel yatar pozisyonları nedeniyle bakım evinde yaşayamayan veya yaşamak istemeyen bakıma muhtaç kişiler arasında özellikle popülerdir.

Hasta yatağı modelleri hasta veya yaralılara yatak istirahatinde olabilecek en iyi korumayı sağlar. Kendi evinizde daha fazla esenlik sağlar. Yatmanız gerektiğinde, mümkün olduğunca rahat olmak isterseniz bu yatakları tercih edebilirsiniz. Burada bakım yatakları, daha rahat uzanma pozisyonları, daha fazla mahremiyet ve kendi evinizde daha iyi bir yaşam hissi size yatabilir. Hastanede olmak gerçekten hoşlanılan bir durum değildir. Bu nedenle bakım yatakları son yıllarda daha iyi bir seçim haline gelmiştir.

Hasta Yatakları Şekilleri ve Türleri

Bir bakım yatağının ana bileşenleri genellikle ayarlanabilir çıtalı çerçeve ve başlıktır. Standart donanım, 10 cm çapında ayarlanabilir tekerlekler içerir. Ayrıca yatağın yüksekliği en az 60 cm’ye ayarlanabilir olmalıdır. Ana parçalar için de çok fazla yer gerekmez. Hasta yatağı fiyatları genellikle ucuzdur.

Hasta yatağını kendisi seçer. Yatak tipi, bakım yatağında önemli bir rol oynamaz. Yatak sadece hastanın zevk ve tercihlerine göre belirlenir. Daha sert mi yoksa daha yumuşak mı yatmak istediğiniz bu sadece bir zevk meselesidir.

Ana parçalara ek olarak, çoğu bakım yatağı özel ekipmanlar da sunar. Bunlar, kazalara ve yaralanmalara karşı koruma sağlamak için ayakta durmaya yardımcı veya yatağın yanına takılan özel yan korkuluklar gibi hasta için ek yardımlar içerir. Hasta yatağı kiralama fiyatları her bütçeye uygundur. En yaygın ek yardımlar şunlardır:

  • Kaldırma yardımı, özel depolama, bir ızgara, tutucu, sabitleme cihazları vardır.
  • Kaldırma yardımcıları ve doğru konumlandırma özellikle aşırı kilolu hastalar için önemlidir ve ek parçalar yardımıyla tıbbi açıdan avantajlı bir pozisyon elde edilir.
  • Kısıtlamalı ek parçalar, yalnızca özellikle huzursuz olan veya intihar riski taşıyan hastalarda kullanılır. Izgara genellikle yana takılır ve hastanın yataktaki güvenliği için kullanılır.
Hasta yatağı çeşitleri

Hasta yatağı çeşitleri

Ayakta Duran Hasta Yatakları

Ayakta duran yataklar, hastanın ayağa kalkmasını sağlayan veya özel bir elektromotor cihazı ile desteklenen bir bakım yatağıdır. Ayakta duran hasta yatağı modelleri, klasik bir bakım yatağının tüm işlevlerine ek olarak hastanın stabil bir şekilde ayakta durmasını sağlar.

Bu, kan dolaşımını ve nefes alabilirliği uyarır. Ayakta durma pozisyonu ayrıca bağırsak ve mesane fonksiyonunun desteklenmesine yardımcı olur. Ayakta duran yatak gibi özel formlar bu nedenle bazı hastalar için bir baypas yardımı da içerir.

Özel şekillendirilmiş uzanma yüzeylerine sahip yataklar aynı zamanda özel bir bakım yatağıdır. Bu tür varyantların amacı, uzun bir sırtüstü pozisyondan kaynaklanan basınç noktalarından ve cilt yaralanmalarının önüne geçmesini sağlar. Bu, basınç ülserlerinin gelişimini çok daha zorlaştırır ve hasta genel olarak daha rahat hisseder. Hasta yatağı fiyatları kişilerin bütçesini zorlamaz.

Birçok teknik yenilik sayesinde, bakım yataklarında hastaların yatış durumları her geçen gün gelişiyor ve daha konforlu hale geliyor. Gerçek şu ki, rahat ve sağlıklı bir yatak, hastalıklarla savaşmaya ve daha hızlı iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olur.

Ayakta duran yataklar felçli hastalar için tasarlanmıştır. Bu bakım yatağının özel işlevi, hastayı yatakta tamamen dik konuma getirebilmek ve sabitleyebilmektir. Bu, yıllardır bakıma muhtaç olan ve yatakta kalmak zorunda kalan hastalar için çok şey ifade eder.

Hastane Yatağı Fonksiyonları

Bu bakım yatakları sadece tip ve fonksiyon ile ilgili değil, aynı zamanda hijyen, dayanıklılık, sağlam işçilik, yüksek stabilite ve daha fazlası ile de ilgilidir. Darülacezenin kısmen yoğun bakım ünitesi olarak kullanılması gerektiğinden, hastane yatağı ihtiyacı daha fazladır. Hastane yataklarının yatış yüzeyleri, yoğun bakım ünitelerinde bakıma muhtaç kişilerin rahatça uyuyabileceği şekilde şekillendirilmiştir. Ağırlık vücudun şekline göre dağıtılır.

Hasta yataklarının tasarımı hem yoğun bakım hem de günlük aktiviteleri kapsar. Ayarlanabilir yükseklik ve diğer ayarlanabilir fonksiyonlar sayesinde hastane yatakları esnekliklerini korur. Pozisyonu ayarlayabilir, koltuk yüksekliği düşürebilir, kişiler yataktan kolaylıkla kalkabilir ve otururken veya uzanırken bağımsız olarak kendini toparlayabilir.

Hastane Yatağı

Hastane Yatağı

Hastane Yatağı Yapısı ve İşlevleri

Günlük aktiviteler sağlıklı bir insan için önemsiz görülebilir. Ancak yatalak bir insan için bu işler daha zordur. Bakım yatakları günlük engelleri ortadan kaldırır ve hastaların işini kolaylaştırır. Tabii bu durum yaşam kalitesini de etkiler.

Örneğin, ayarlanabilir yataklar sırta destek olarak sırtın altında veya arkasında bir battaniye veya yastık kullanmak zorunda kalmadan hasta için rahat bir pozisyon oluşturmaya yardımcı olur.

Bakım yataklarının kusursuz çalışması için teknik detaylar, uygulama ve tasarım özellikle önemlidir. Ayrıca yatağın görünümü her zaman bir hastane ortamını da anımsatmamalıdır. Bakım yataklarının teknik yönleri, yatağın kullanımı ve ayarlanması ile ilgili her şeyi içerir. Tüm bakım yatakları, düzgün çalıştıklarından emin olmak için sıkı güvenlik testlerinden geçmelidir.

Son yıllarda, satın alma kararları söz konusu olduğunda bakım yatağının tasarımı giderek daha önemli hale gelmiştir. Her zaman bakım yatağının eskisi gibi görünmesini engelleyen ilerici tasarımlar yaratmaya çalışılır. Evde normal bir yataktan farkını zar zor fark edecek şekilde tasarlanır. Hasta kendini huzurevinde değil, kişiyi evinde hissetmelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir