İstatistiklere göre son yıllar içerisinde bireysel olarak satın alınan hasta yataklarının artış gösterdiği açıklanmakta. Bu durum hastaların tedavi süreçlerini evlerinde devam ettirmek istediğini gösteriyor. Hasta yatakları son yıllarda oldukça fonksiyonel olarak üretilmeye başlandı. Özelikle kumandalı hasta yatakları hastanın kolay hareket edebilmesi ve istediği pozisyonda dinlenebilmesine imkan tanıdığı için daha fazla çeşit görülmeye başlandı. Hasta yakınları, baktıkları hastaların tedavi süreçleri için daha uygun fiyatlarda araştırma yaptıkları görülüyor. Bu durumun en büyük etkeni olarak yapılan paylaşımlarda hastanın tedavi sürecinin kısa sürmesi amacının olduğu ortaya çıkıyor.

Hasta Yataklarının Fonksiyonel Farklılıkları ve Fiyat Değişkenliği

Hasta yatakları temelde 2 ana gruba ayrılmakta. Motor aksamı bulunan ve bulunmayan olarak ayırt edilir bu iki ana grup. Daha detaya inildiğinde ise, hastalık türlerine göre fonksiyonel çeşitlilik gösteren hasta yatakları var. Ancak bu tarz yataklar kişiye özel olduğundan gruplandırmak değil isteğe bağlı çeşitlilik olarak nitelendiriliyor. Karyola tipi hasta yatakları motorsuz olarak tasarlanır.

Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

Hastayı ayağa kaldırma yatırma gibi şekil değişiklikleri manuel olarak yapılır. Bu tarz manuel hasta yatakları 300 TL ile 1.200 TL arasında fiyat aralığında bulunuyor. Motorlu hasta yatakları ise az fonksiyonellikten çok fonksiyonelliğe doğru çeşitli farklılıklar gösterir. Kenarlıklı veya kenarlığı olamayan, katlanabilir veya katlanma özelliği olmayan, kablolu kumanda veya kablosuz kumanda gibi ve daha bir çok ekstra fonksiyonları bulunabiliyor.

Gerekliliğinden bahsetmek gerekirse kablolu kumandası olan motorlu hasta yatakları genellikle ellerini kullanabilen hastalar için dilediğinde yatış şeklini değiştirebilmesi için tercih ediliyor. Kumandasız ise tam tersi olarak yatakla temas edilmeyecek olan hastalıklarda ve ellerini dahi kullanamayan yoğun bakım hasta yatakları için tercih ediliyor. Motorlu hasta yataklarının fonksiyonlarına göre 1.500 TL ile 11.000 TL arasında fiyat aralığı bulunuyor. Kimi sürekli veya uzun süreli yatalak hastalar için hasta yakınları özel tasarım hasta yatağı tercih ederek yatak firmalarına talep verebiliyor.

Tedavi Süreçlerinde Olumlu Katkıları

Hasta yatakları, mevcut hastaların tedavi süreçlerinde yatma etkilerinin olumsuzluklarını engellemek ve yanlış hareketlerden kaçınılmasını için tasarlandı. Bazı uzun süreli yatalak hastaların ayağa kalkma imkanları olmadığından dolayı ortaya çıkan kireçlenmeleri dahi en az etkilenme ile atlatılmasına olanak tanıma imkanı sunuyor. Böyle bir kolaylık sayesinde hastaların geri bildirimlerine de yansıdığı gibi sürecin daha az hasarla atlatılmasını sağlıyor. Hasta yataklarının kumaşlarının mikro fiber kumaş özelliği sayesinde kirlenme ve koku yapma etkileri de minimuma indirgeniyor.

Hatta bir kaç hasta yatağı üreticileri teknolojinin imkanlarından da faydalanıyor. Kumaş teknolojisinde bilindiği üzere gelinen son nokta kendi kendini temizleyebilen kumaş teknolojisidir. İşte firmaların bu teknolojiyi hasta yatakları kumaşlarında kullanması da hastaların tedavi süreçlerinin olumsuz etkilerini azalttığı görülüyor. Hasta yataklarının hasta üzerindeyken bir yerden diğer bir yere taşınması için uzanıp kısalabilen tekerlerin oluşu bu taşıma etkilerinin olumsuzluklarını azaltıyor. Bütün bu süreçlere etkileri sayesinde hasta yataklarının etkileri alınan geri bildirimler ve yapılan yorumların ışığında yadsınamaz bir gerçek haline geldi.

Pek çok çeşidi hatta özel tasarımları dahi yapılan hasta yataklarında bilinen en büyük gerçek, hasta yatağı aramaları yapılırken hastanın durumuna en çok uyan ve mümkün olabilen en uygun fiyatlarda aramalar gerçekleştiriliyor. Uygun fiyatlı hasta yatakları, üretici firmanın kendi açtıkları mağaza veya anlaşmalı medikal firmaların kişiye göre avantaj fiyatlarını değerlendirmesi isteniyor. Böyle bir avantajın yanında internet satışlarında belirli dönemlerde yapılan fiyat indirimlerinin takip edilmesi, uygun fiyatlı hasta yatağı bulunmasına daha çok yardımcı oluyor.

Tabi hasta yatağının acil temin edilmesi gerekiyorsa medikal veya üretici firma ile birebir görüşülmesinin, istenilen düzeyde ve fiyatta bir hasta yatağının temin edilmesine olanak sağladığı görülüyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir