Yatalak hastalar için yataklar

Yataklar hastanın hastalığına göre değişir. Hastalığın türüne göre doğru hasta yatağını seçmek sağlığa çok daha faydalı olabilir. Yatalak hastalar hasta yatağı seçiminde daha dikkatli olmalıdır. Yatalak hastalar çok uzun süreler hatta ömür boyu yatalak kalabilirler.

Bu kişiler en rahat ve huzurlu bir ortamda dinlenmelidir. Hastane yatağının gelişmiş özellikleri, hastaların fiziksel ve zihinsel olarak daha rahat hissetmelerine de yardımcı olur. Son zamanlarda yatalak hasta yatakları gelişmeye başladı. Hastane yatağında olması gereken özelliklere dikkat etmek çok önemlidir.

Yatalak Hastane Yatağı Nedir?

Yatalaklar, çeşitli hastalıklar veya kazalar nedeniyle hayatlarının bir kısmını veya tamamını hareketsiz yaşamak zorunda kalan kişilerdir. Bu insanlar diğerlerinden daha fazla dikkat ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Tek başlarına hareket edemezler ve kendilerini destekleyemezler. Bu nedenle her zaman bir bakıcı ile yaşamak zorundadırlar. Hastane yatakları, bakım verenlerin ve hastaların hayatlarını kolaylaştırmak için büyük önem taşımaktadır.

Yatalak hasta yatağı

Yatalak hasta yatağı

Hasta Yatağının Faydaları

Hasta yatağı tıbbi bir cihaz olup, hastanın kas-iskelet sistemini ve kemiklerini korumada önemli faydalar sağlar. Geçici olarak yatalak olan ve ömür boyu yatalak olan kişilere aynı hastane yatağı önerilmez. Ömür boyu yatalak olan kişilerin çok daha fazla hastane yatağına ihtiyacı vardır. Sırt, kalça ve ayaklar için özel hareketlilik sağlayacak hastane yatağı kullanımına öncelik verilmesi son derece avantajlıdır.

Yatalak Hasta Yatağının Avantajları Nelerdir?

Yatalak birine bakmak son derece zor olabilir. Bu zorlukların önüne geçmek ve hastanın durumunu iyileştirmek için hastane yatağı büyük bir avantaj sunar. Hasta yatağının tasarımı hastalığın tipine ve evresine göre değişmektedir. Kalıcı mı yoksa geçici mi olduğuna göre herkes için farklı yatak modelleri önerilir. Yatalak hastalar için en eksiksiz yataklar önerilir. Bu yatakların avantajları şunlardır:

  • Hastanın fiziksel olarak daha iyi hissetmesini sağlar.
  • Yatmaktan dolayı çatlama olmamasını veya kaybolmasını sağlar.
  • Sıklıkla yatar durumda olan kişilerde kas ve kemik ağrıları oluşmaya başlar. Bu olduğunda eklem ağrısını durdurmak mümkün değildir. Bu gibi durumlarda hastane yatağı tercih edebilirsiniz.
  • Hastanın kendini rahat hissetmesi de büyük yarar sağlar.
  • Avantajı, hastanın yemek yerken veya uyumak istediğinde kolayca pozisyon değiştirebilmesidir.
  • Hasta yatağı, hastanın her yere taşınmasını kolaylaştıran ve rahat ettiren tekerleklere sahiptir.
Yatalak Hasta Yatakları

Yatalak Hasta Yatakları

Yatalak Hastalar İçin Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağının farklı tip ve modelleri bulunmaktadır. Hasta yatağı modelleri ve çeşitleri arasından hastaya ve hastalığın geçici mi yoksa kalıcı mı olduğuna göre seçim yapılmalıdır. Yatalak hastalar için birçok yatak çeşidi bulunmaktadır. Bu hastalar asla normal yatakta olmamalıdır. Yatalak hastalar genellikle yatalak olduklarından kaliteli bir yatakta uyumadıklarında sırtlarında ve kaslarında ciddi problemler oluşmaya başlar. Bu gibi durumlardan kaçınmak için dikkatli araştırma ve hastane yataklarının temin edilmesi gerekmektedir.

Motorlu yataklar genellikle yatalak hastalar için önerilir. Hastane yatağı elektrik motoruna sahiptir ve uzaktan kumanda ile çok rahat bir şekilde çalıştırılabilir. Bu sayede mükemmel hasta ve bakıcı konforu sağlamış olursunuz. Her türlü kolaylığı sağlamak için bir çeşit hasta yatağı yapmanız gerekir. Hastanıza en uygun yatağı seçerseniz çok faydalı bir karar vermiş olursunuz. Yatalak hastalar için yatak modelleri firmamızdan temin edilebilmektedir.

Hasta Yatak Fiyatı Ne Kadar?

Hasta yatağı fiyatları değişkendir. Yatalak hastalar belirli durumlarda özel yataklara ihtiyaç duyar. Özellikle tam hareket kısıtlılığı olanlar kesinlikle hastane yatağını tercih etmelidir.

Hasta yatağı kiralama maliyeti bazı faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bazı firmalarda her bütçeye uygun hastane yatağı alabilirsiniz.

Kalıcı hastalık durumunda, en iyi bakım ve yaşamın devamı için bir hastane yatağı gereklidir. Bu yataklar geçici olarak kullanılıyorsa yatak kiralamak gerekir. Ancak uzun süre veya ömür boyu hastanede kalan hastaların mutlaka hastane yatağı alması gerekir. Geçici kullanım isteyenler öncelikle başvuru yapmalıdır. Kayıt işlemi sırasında bazı kurallara uymanız gerekmektedir.

Yatalaklar için hasta yatakları

Yatalaklar için hasta yatakları

Yatalak Hasta İçin Yatak Seçimi

Yatalak hasta için yatak seçimi çok önemlidir. Yatağın kalitesini belirleyen faktörlerden biridir. Kaliteli bir yatak seçerken yatağın kalitesinin de eşit kalitede olması gerekir. Kalitesiz yatak sırt ağrısına, yatalak hastalarda bel ağrısına neden olur. Hasta sürekli yatar veya oturur pozisyonda yatalaktır.

Kaliteli bir şilte ve çerçeveye sahip olmak, bu pozisyonlarda rahat olmaları için çok önemlidir. Son yıllarda yapılan yatak çalışmaları kaliteyi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmaktadır. Yatalak hasta için iyileşme planını optimize etmek için gerekli yatak modelini seçmelisiniz. Yatağın ortopedik özellikleri sırt, bel ve kas sağlığına büyük faydalar sağlar.

Taşınabilir Hasta Yatağı

Tüm hastane yataklarında olduğu gibi taşınabilir hasta yatağı da hastanede odadan odaya ve farklı katlara taşınabilir. Tedaviniz süresince evde kullanma zorunluluğu olmamakla birlikte, bu hizmeti yerel tedavi merkezinizden talep edebilirsiniz. Evde kullanım durumları için hastanızın ne zaman eve döneceğini önceden bildirerek yatak hazırlığını planlayabilir ve istediğiniz koşullarda hastayı evde tedavi etmeye devam edebilirsiniz.

Hava yatağının kullanım kolaylığı ve tedavisine bağlı olarak, kişisel sorunları olan hasta yakınları, sıcak ev ortamında yatağı çok basit bir şekilde kullanabileceklerdir. Doktorunuzla ortak bir karar vererek bu tedavi yönteminden fayda sağlayıp sağlamayacağınızı seçebilirsiniz.

Yatağa Bağlı Hastaların Tedavisinde Yatağın Önemi

Herhangi bir nedenle yatalak hastaların tedavisinde hasta yatağının hastanın yatış pozisyonuna uygun olması hastaya rahatlık sağlaması açısından önemli ve gereklidir. Hastalık devam ettikçe sıklıkla yatan bir hastanın vücudunda oluşan yaralara havalı yatak gibi ürünlerle çözüm bulmak mümkündür. Birçok hastalıkta hastalar, durumlarına uygun yatağı sağlayarak ve kullanarak yatakta geçirdikleri zamanı daha konforlu hale getirebilirler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir