Yatalak Hasta Bakım Yatağı

Günümüzde birçok sebepten ötürü “yatağa bağlı” bir şekilde hayatını devam ettirmek zorunda olan yakınlarımız var ve hepsinin konforlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmesi bizim için oldukça önemlidir.

Yatalak Hasta Bakımı

Hem psikolojik anlamda hem de sosyolojik anlamda birçok problemle yüz yüze gelen yatalak hastalar, bir de yataktan kaynaklanan birtakım sorunlar yaşarlar ise “hastalık süreci” çekilmez bir hal alabilir. Bu nedenle, zaten birçok konudan dolayı her şeyden mahrum kalan yatalak hastalarımızın çok iyi bakılması gerekir ki diğer faktörlerden en az seviyede etkilensinler. İşte bu doğrultuda; yatalak hastanın günlük bakım rutini nasıl olmalı, günlük hasta bakımı nasıl yapılmalı gibi birçok konuda bilgi içeren bu yazı ile yatalak hastanın en iyi şekilde nasıl bakımının yapılacağı konusunda daha da bilgilenmiş olacaksınız.

Yatalak Hasta Yatağı

Yatalak Hasta Yatağı

Belirli bir hastalık sonrası gelişen anomaliler sonrasın da kişi felç geçirebiliyor ve hayatını bundan sonraki yaşamını yatağa bağlı olarak devam ettirmek durumunda kalabiliyor. Bundan sonraki yaşamını “belirli bir yerde” yatarak geçirmesi gereken hastanın ise iyi bakılması oldukça önemli bir husustur. Bu nedenle, yatalak hastanın konforlu bir şekilde hayatına devam etmesi için aşağıdaki gibi bir bakım sürecine sahip olması gerekir.

Uyku & Uyanma

Felçli hastaların çoğunluğunda uyku problemi vardır ve bu doktorlar tarafından ilaçlarla çözümlenebilir. Eğer ki ağrıları olan bir felçli hastanız varsa hasta yatağı çeşitleri arasından en iyi seçenek olan havalı yatak ya da ortopedik yataklarını seçmeniz en doğrusu olacaktır. Böylece,hastanız daha rahat ettiği bir yatakta uyku problemi çekmez ve rahat uyur.

Felçli hastaların günlük rutinlerinde düzen olması gerekir ve uyanma konusunda da günlük rutin sağlanmalıdır. Yani, belirli bir saatte ilaç alması gereken hastanız eğer ki geç vakitlerde uyanıyor ise büyük bir problem var demektir. Bu nedenle, yatalak hastanızın günlük bakım rutinin de uyku ve uyanma saatlerinin dengesini mutlaka kurmanız gerekiyor.

İlaçların Düzenli Verilmesi

Günümüzde fizik tedavi gören yatalak hastalar için asansörlü hasta yatakları satılıyor veya kiralanabiliyor. Bu hasta yataklarının en önemli özelliği ise ilaçların düzenli bir şekilde verilmesinin hatırlatan“hatırlatıcı” bölmeler.  Eğer ki,hastanızın önemli bir ilacı var ise ilaçlarını düzenli alması gerekeceğinden bu tip yatakları tercih ederek hem siz hem de hastanın ihtiyaçları rahatlıkla karşılanabilmektedir.

Yemek Yeme Düzeni

Felçli hastaların birçoğunda görülen “yemek yiyememe” problemi için hasta bakıcılarına büyük görev düşüyor. Yemek yeme düzenini doktorun önerdiği şekilde kuran hasta yakınları ya da bakıcıları hastayı ev tipi hasta yatağı modelleri sayesinde rahatlıkla oturur pozisyona getirebiliyor. Böylece, hastayı hem tutmak hem de yemek yedirmek gibi zorlu bir mücadele son bulmuş oluyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir