Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Felçli Hasta Bakım Yatakları

Felçli Hasta Bakım Yatakları

Felçli Yatağı

Kısmen veya tamamen felçli (yatalak) hasta bakımı diğer hastaların bakımından daha zor ve zahmetli bir süreçtir. Bu tip hastaların iyileşme şansları genel olarak imkansız olduğu için ömürleri boyu devam edecek bir bakıcı desteğine ihtiyaçları vardır. Bu bağlamda, felçli hasta için bir karyola ya da yatak alınması gerektiğinde, hastanın rahatlığı düşünüldüğü kadar, ona bakım verecek olan kişinin de rahatlığı düşünülmelidir.

Aslında hasta karyolası üreticileri, karyolayı kullanacak kişinin felçli mi ya da başka bir rahatsızlığı mı olduğunu pek de düşünmeden, hastanın standart günlük hareket ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde ürün tasarımları geliştirmektedirler. Bu şekilde tasarlanmış hasta karyolası ürünlerinde öne çıkan temel özellikler ise, genel olarak, yatağın bel altı ve bel üstü platformlarının yüksekliğinin ayarlanabilmesi diyebiliriz. Bu ikili (dual) hareket sistemi artık neredeyse üretimde bir standart haline gelmiş ve çok yaygın olarak satılan ve kullanılan bir ürün kategorisi olarak bilinmiştir.

Yatalak Hastalar İçin Konforlu Yataklar

Bir felçli yatağı nasıl olmalıdır veya felçli hastam için nasıl bir karyola önerirsiniz soruları bize çok sık sorulmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere hasta yatağı imalatçısı firmaların yüzde doksanına yakın bir kısmı bu tip hastalara özel karyola veya yatak üretimi yapmamaktadırlar. Fakat işlevleri açısından bakıldığında örneğin bir 3 motorlu hasta karyolası veya 4 motorlu hasta karyolası felçli hastaların bakımında hastaya ve bakıcısına büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Piston motorlu olarak da bilinen bu 3 ve 4 motorlu hasta yatakları, asansör hareketi ve trendelenburg hareket sistemine sahip olmaları dolayısıyla hareketsiz hastaların yataktan transferinde ve yatağa yatırılmalarında büyük kolaylık sağlamaktadırlar.

Motorlu Hasta Yatakları

Yine bu piston motorlu hasta yatakları, sahip oldukları asansör hareketi sayesinde hasta bakıcının hastaya erişiminde çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Örneğin hastanın altının değiştirilmesi, yemek yedirilmesi gibi çok sık yapılan işlemlerde bakıcı karyolayı rahat çalışabileceği bir yükseklik seviyesine getirerek, ileride oluşabilecek bel rahatsızlıklarından kendini koruyabilmektedir.

Haskar Medikal firmasında gerek felçli (yatalak) gerekse diğer hastalık türleri için özel olarak üretilmiş hasta karyolası modellerine ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hasta Karyolası Hangi Hastalıklarda Kullanılır başlıklı makalemizi okuyarak da felçli hasta yatakları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.