Hasta Karyolası

Hastalar için özel olarak üretilen ve genel olarak hastane tarzı hasta odaklı yerlerde kullanılan yataklara hasta karyolası deniyor. Bu yataklar son yıllarda evlerde de sıklıkla kullanılmaya başlanıldı denilebilir. Firmamız tarafından satışı ve kiralaması gerçekleştirilen hasta karyolası modellerinin en önemli özelliği hastanın bakımında son derece kolaylık sağlamasıdır. Hem refakatçiler hem de sağlık görevlileri bu hasta karyolası ürünleri sayesinde hastaya çok daha rahat bir şekilde müdahale edebiliyorlar. Bu yataklarda korkuluk sistemi ve tekerlekler ön planda olan özelliklerdir. Korkuluklar hastanın yataktan düşmesini engellerken tekerlek sayesinde hastayı bir yerden başka bir yere nakletmek daha kolay bir hale geliyor.

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Hasta karyolası ürünleri hem motorlu hem de motorsuz yataklar olarak üretilmektedir. Motorsuz yataklar manüel yatak modelleri olarak da isimlendirilebilen yataklardır. Motoru bulunmayan manüel hasta yatakları kendi arasında dört farklı kategoride sınıflandırılıyor. Sabit yataklar, bir ayarı olan, iki ayarı olan ve üç ayarı olan karyola modelleridir. Bunların yanında çok kullanışlı olan motorlu karyolalar da altı farklı kategoride sıralanmaktadır. Bunlar ise; bir motorlu hasta karyolası, dual motorlu, iki motorlu, üç motorlu ile dört yani kolon motorlu hasta yataklarıdır. Motorlu yatakları elektrik ile çalışan yataklardır ve kumanda aparatına sahiptir. Pratik bir çalışma özelliğine sahip olan motorlu yataklar insanlar tarafından daha kolay bir kullanım sunuyor.

Hasta Karyolası Çeşitleri

Hasta Karyolası Çeşitleri

Motorsuz Hasta Karyolası Özellikleri Nelerdir?

Motorsuz hasta yatakları el ile ayarlanan yataklar olduğu için manüel karyola olarak da isimlendirilmektedir. Bu yatakların kullanımı motorlu olanlara göre biraz daha zahmetlidir. Çünkü belli ölçüde kas gücü kullanmak gerekiyor. Manüel hasta karyolalarımızın elektrikle bağlantısı bulunmuyor. Bir, iki ve üç ayarlı yataklardır ve bu ayarlar sayesinde çeşitli şekillerde hastaya hareket kabiliyeti kazandırma şansınız bulunuyor. Bir ayarlı olan hasta karyolası hastanın yalnızca sırt bölümünü hareket ettirmektedir. İki ayarı olan hasta karyolaları hastanın hem sırt hem de ayak kısmına hareket kazandıran karyolalardır. Üç ayarlılar ise sırt ve ayak yanında aşağı ve yukarı hareket etme özelliği sunmaktadır. Bu yataklarda bir refakatçi olması mutlaka gerekiyor. Kullanımı motorlu olanlara göre biraz daha zahmetli olan yatak modelleridir.

Motorlu Hasta Karyolası Özellikleri

Motorlu hasta yatakları altı farklı kategoride satışa sunduğumuz yataklardır. Üzerinde bulunan motora göre işlevleri farklılaşmaktadır. Motor sistemi yatağın alt kısmında bulunur ve kumanda yardımı ile bu yatakların kullanımı daha kolay bir hale gelir. Bir motoru olan hasta yatağının en önemli özelliği yalnızca sırt bölgesine hareket kazandırmasıdır. Bu yataklarda yalnızca bir tane piston motor bulunuyor. Dual motorlu olan hasta yatakları sırt ve ayak bölümünü çalıştıran yatak modelleridir. İki motoru olan hasta karyolasında iki farklı motor bulunmaktadır.

Bu yatakların hem sırt kısmı hem de ayak kısmı hareketlidir. Dual motoru olan yataklara göre daha rahat bir hareket kabiliyeti sunmaktadır. 200 kg’a kadar olan hastalar bu hasta karyolalarını çok rahat bir şekilde kullanabilirler. Üç motorlu olan yatakların alt kısmında üç farklı piston motorlar bulunuyor ve iki motorlu yataklara göre biraz daha kapsamlı olan yataklardır. Bu yataklarda ek olarak bir de yükseklik ayarlama özelliği bulunuyor. Kumandası ile aşağı ve yukarıya doğru çok rahat bir şekilde hareket kazandırılabilir. Dört motorlu olan yataklarda trendelenburg ve ters trendelenburg özellikleri bulunuyor. Bu hasta yatağının özellikleri hastanın kan basıncını düzenlemesi açısından son derece önemli yataklardır.  Daha çok yoğun bakım ünitelerinde bu yataklar tercih edilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir