Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Elektronik Kumandalı Hasta Yatakları

Elektronik Kumandalı Hasta Yatakları

Hasta yatağı denilince ilk akla gelen şey, bir kumanda yardımı ile belirli hareketleri yapabilen, düşmelerden koruyacak yan korkulukları olan, tekerlekli yataklar aklımıza gelir. Kumandalı hasta yatakları günümüzde ev, hastane, huzur evi, diyaliz merkezleri, işyeri reviri ve diğer sağlık kurum ve kuruluşlarında hasta bakımında kullanılıyor. Elektronik kumandalı hasta yatakları ile hasta karyolanın belli kısımlarını kumanda yardımı ile istediği yüksekliğe ayarlayabilir.

Hasta Karyolası Güvenliği

Kumandalı Hasta Yatağı

Kumandalı Hasta Yatakları

Yatan hasta bakımında en önemli olan şeylerden birisi de hastanın yattığı yatağın rahatlığı ve güvenliğidir. Bu ikisi olmadan bir hasta yatağının normal bir ev tipi yataktan farkı kalmayacaktır. Hastalar, genellikle vücut dirençlerini ve kuvvetlerini kısmen de olsa yitirmiş insanlar olduğundan yataktan düşme tehlikesiyle sık sık karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu düşme riskini azaltan hasta karyolası korkulukları çeşitli hammaddelerden üretilmektedir. Bu hammaddeler ise ahşap, demir, plastik veya alüminyum gibi malzemeler olmaktadır. Bu malzemelerden en dayanıklısı demir gibi görünse de aslında tam tersine en güvenli ve dayanıklı korkuluk malzemesi plastiktir.

Abs Başlıklı Hasta Karyolaları

Plastik güvenlidir çünkü hastanın kontrol edemediği hareketleri sonucunda başını veya vücudunun bir başka bölgesini bu korkuluk veya başlıklara çarpma riski yüksektir. Demir bir malzemeye başını çarparsa yaralanması muhtemel olan bir hasta, plastik bir korkuluk veya başlığa çarparsa daha az veya hiç yaralanmayacaktır. Tabi ki sadece yaralanmaları engellemesi değildir plastik korkulukların işlevi… Bu hasta yatağı ekipmanının en önemli özelliği ve faydası; amortisörlü oluşu ve bu sayede hastaya veya bakıcısına oldukça rahat bir kullanım imkanı sunuyor olmasıdır. Bu tip korkulukların bir diğer ve önemli faydası da şudur ki; hasta karyolasının baş kısmı platformu yükseltildiğinde bu korkuluklar da platformla birlikte yükselir ve bu durumda hastanın otururken de düşme riskini azaltmış olursunuz.

Alüminyum Korkuluklu Hasta Yatakları

Başka bir korkuluk türü olan alüminyum tabanca sistem korkuluklar ise parmaklıklı bir görünüme sahip olup hasta yatağının bir ucundan diğer ucuna kadar koruma sağlamaktadırlar. Bu korkulukların hastanın veya bakıcısının ulaşabileceği ve rahatlıkla kullanabileceği bir konumda açma kapama düğmesi vardır.

Please wait...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.