Tekerlekli hasta yatakları

Hasta yatakları, hastalık çeken birinin hayatını kolaylaştırdığı gibi hastaya bakmak zorunda olanların da hayattaki en büyük ve kolaylık verici yardımcılarıdır. Gerek hastanın hastalık sürecini en rahat şekilde atlatması, hastalığın verdiği sıkıntıların dışında yataktan kaynaklanan sıkıntı ve acı hissetmemesi ve gerekse de hastaya bakmak zorunda olanların işlerini kolaylaştırılması için kaliteli, doğru tercih edilmiş, fonksiyonel hasta yatağı çeşitlerine ihtiyaç duyulur.

Hasta Yatağı Hangi Faydaları Sağlar?

Günümüz teknolojisi ile üretilen hasta yatakları, hastanın rahatlığı açısından olduğu kadar hasta bakıcılarının da hattaki en büyük yardımcılarıdır ve onlara sayamayacağınız kadar kolaylıklar sunar. Bunun için yayınlanan hasta yatağı modelleri listesini mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer ihtiyacınız varsa listeden en doğru yatağı seçerek hem hastanıza hem de kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Birbirinden özel ve hastalık başınıza gelmeden önce hiç aklınıza gelmeyecek faydaları sunan hasta yatakları, çoğu zaman hastanın bazı ihtiyaçlarını kendi kendine karşılamasına da büyük kolaylık sağlayacaktır. Başkalarına ihtiyaç duymadan hastanın pek çok işini kendi kendine görmesi onun psikolojik olarak da kendini iyi hissetmesine ve dolayısı ile tedavi sürecinin daha kaliteli ve verimli geçmesine yardımcı olacaktır.

Çeşitli hasta yatakları

Çeşitli hasta yatakları

Hasta Yatağı Fiyatları ve Modelleri

Öncelikle hasta yatağını seçerken ilk olarak hastalığın çeşidini ve hastaya verdiği rahatsızlığın türünü mutlaka dikkate almalısınız. Ancak pek çok kişi için hasta yatağının fiyatı da önemlidir. Herkesin bütçesine göre hasta yatağı tercih edeceği de unutulmamalıdır. Her ne kadar hastalık anında para ikinci planda kalsa da yine de hasta yatağı fiyatları herkes için önemlidir. Hasta yatağı modelleri üreten ve satışını yapan firmaların fiyatlarını belirlerken elbette piyasa şartları ve genel kabul gören fiyat aralığını dikkate alacaklar ve fiyatlandırmada güncel reel ekonomik durumlara göre fiyatlandırma yapacaklardır.

Buna göre belirlenen fiyatlarla hasta yatakları satışa sunulur. Yaşanan hastalığın ve hastanın hastalığı geçirirken içinde bulunduğu duruma göre tercih edeceğiniz en doğru hasta yatağı ve hasta yatağı fiyatları için firmaların size önerileri mutlaka olacaktır. Yatak tercih ederken herkes gibi siz de hem hastanızın durumuna hem de bütçenize uygun olup olmadığına dikkat edeceksiniz. Size bu konuda en büyük desteği ve kolaylığı sağlayacak olan güvenilir firmalarla çalışmalısınız.

Tekerlekli Hasta Yatağının Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Hasta yatakları da günümüz gelişen teknoloji ve inovasyon imkânlarından en iyi şekilde pay alarak her geçen gün daha da gelişmiş ve değişmişlerdir. Sizin için en uygun hasta yatağı kiralama ve en doğru hasta yatağını ararken tekerlekli hasta yataklarına da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. Çünkü hasta yatakları üretilirken ve tasarlanırken her türlü hasta ve hastalık çeşitlerine göre tasarlanıyor ve artık günümüzde tekerlekli hasta yatakları herkes tarafından daha çok tercih ediliyor.

Hastalık sürecini yatağa bağlı olarak geçiren hastaların günlük yaşamları için gerekli olan pek çok ihtiyacını kendi kendine karşılaması çok ama çok önemli. Bu durum hastanın kendisini daha iyi hissetmesini, başkalarına sürekli zahmet verdiğini düşünmekten vazgeçmesini dolayısı ile psikolojik olarak hastalığının karşısında daha güçlü durmasını sağlayacak. Takdir edilir ki hastanın ve hasta yakınının sağlam bir psikolojiye sahip olması hastalık sürecini kısaltacak, tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Tekerlekli hasta yatağı modelleri

Tekerlekli hasta yatağı modelleri

Hasta Yatakları ile Hijyenik Ortam Nasıl Sağlanır?

Hasta evinde ya da hastanede yatarken hastalığın tamamen dışında ve hastalıkla ilgisi olmayan dış etkenlerin de yaşanması muhtemel. Örneğin hastanın bulunduğu yerde sarsıntı meydana gelebilir, su baskını yaşanabilir, yangın çıkabilir ve buna benzer olası istenmeyen durumlar yaşanabilir. Böyle durumlarda en önce yapılması gereken şey hastanın bulunduğu alandan tahliye edilmesidir. İşte bu durumda tekerlekli hasta yatakları sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

Hastanızın ayağa kalkabilir durumda olması bile tekerlekli hasta yatağı ihtiyacını yok saymaz. Zira sürekli yatmak durumunda olan hastanın ayaklarında ve vücudunun çeşitli yerlerinde yara oluşması, uyuşma, hareket kabiliyetinde azalma, baş dönmesi, aşırı kilo alması gibi durunlar da yaşanabilir ve böyle durumlarda da tekerlekli hasta yatağına ihtiyacınız ortaya çıkar.

Tekerlekli Hasta Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazımızın genelinde bahsettiğimiz gibi tekerlekli hasta yatakları hem hastanın kendisi için hem de hasta bakıcıları için büyük kolaylıklar sunar. Ancak tekerlekli hasta yatağı modelleri alırken de dikkat etmeniz gereken durumlar mutlaka olacaktır. Öncelikle hasta yatağının kaliteli bir yapıya sahip olması, kaliteli ve sağlam malzemeden üretilmesi çok önemlidir. Burada hastanın güvenliği ve hasta bakıcının işini yaparken hissedeceği kolaylık ve rahatlık gündeme geliyor.

Hasta yataklarının sünger döşemesinden, kol dayamasına, hareket kabiliyetinden tekerlek manevra yeteneğine kadar dikkat edeceğiniz pek çok konu var. Tekerlekli hasta yataklarında;

  • Tekerleğin işlevi,
  • Her yöne gidebilme özelliği,
  • Güçlü fren özelliği,
  • El freninin işlevselliği,
  • Hastanın sağa sola dönerken yatağın yere sabitlenmesi ve sallanmaması,
  • Tekerleklerin işlevini yerine getirirken ses çıkarmaması,
  • Tutukluk yapmaması,
  • Yatak yan korumalarının güçlü ve kaliteli çelik malzemeden üretilmesi, esnememesi, kırılmaması,
  • Koruma yan demirlerinin  kilit sisteminin güvenli olması gibi pek çok konu üzerinde hassasiyetle durulması gereken konulardandır.

Yukarıda söz ettiğimiz güvenlik ve kalite özelliklerine göre bir tekerlekli hasta yatağını almaya karar vermeden önce bir de tekerlekli hasta yatağının işlevsel özelliklerini inceleyin.

Tekerlekli Hasta Yatağının Teknik Özellikleri Nelerdir?

Tekerleklerin işlevi, yürür özellikleri, kalitesi, işlevini yerine getirirken tutukluk yapmaması, ses çıkarmaması, her yöne hareket kabiliyetinin bulunması gibi özellikleri bulunur. Bunun yanında tek kişi ile rahatlıkla sürülebilir olması, yer değiştirirken hâkimiyetinin kolay sağlanabilmesi, gıcırtı ve ses yapmaması, bakım ve onarımının kolay olması, kullanılan malzemenin kolay temizlenebilir olması gerekir. Ayrıca aşağı yukarı ve sağa sola hareket edebilen sisteminin sorunsuz çalışması, eğer evde kullanılacaksa halı ve kilim gibi örtülü zeminlerde tekerleğinin çalışıp çalışmayacağı konuları da önemlidir. Tekerlekli sandalyeler hayatı kolaylaştıran ve hastanın hayata bakışını olumlu anlamda değiştiren önemli ayrıntılar içerir.

Hasta Yatağı ile Sağlanan Konfor

Tüm bu özellikleri içinde barındıran kaliteli ve kullanışlı bir tekerlekli hasta yatağı satın almışsanız avantajları ve size sağlayacağı kolaylıklar, saymakla bitmez. Hastanın ve bakım sürecinde hastaya kim bakacaksa hasta bakıcının hayatını kolaylaştıran her ikisinin de hayata daha olumlu ve umutlu bakmasını sağlayacak olan tekerlekli hasta yatakları tedavi sürecini de kolaylaştıracak. Hastanın lavabo, banyo ve yemek yeme ihtiyaçları başta olmak üzere her türlü yaşamsal faaliyetlerini kendi kendine yapabilmesi ya da hasta bakıcısına bu konularda büyük kolaylık sağlaması tekerlekli hasta yatağı tercihinizi güçlendirecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir