Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Felçli Hasta Yatağı

Felçli Hasta Yatağı

Felçli Hasta Yataklarında Aranan Temel Özellikler Nelerdir?

Felçli hasta yatağı açısından bir yatakta bulunması gereken en önemli faktörler;

Güvenlik

Genel olarak boyundan aşağı kısmı tutmaması sebebiyle kendi işlerini yapmada zorlanan hastaların, yataktan düşme durumlarına karşın, yatağın oldukça güvenli olması gereklidir.

Hareket Edebilirlik

Yatağın hareket edebilir olması çok önemlidir. Yemek yeme, pozisyon değiştirme gibi temel ihtiyaçların giderilmesi konularında hareket eden felçli hasta yatağı oldukça kullanışlı olacaktır.

Temizlik

Felçli hastaların yaşadığı en büyük sorunlardan birisi temizliktir. Gerek kendileri açısından gerekse de bakan kişi açısından temizlik konusu oldukça zaman alabilecek ve de uğraş isteyecek bir konudur. Sürekli yapılması gereken bir konu olması sebebiyle de ayrı bir öneme sahiptir. Buna uygun tasarlanmış olan yataklar hem felçli kişilerin hem de bakıcılarının zamandan ve de enerjiden tasarruf etmesini sağlayacaktır. Bu açılardan, güvenlik, hareket edilebilirlik ve temizlik faktörlerini sağlayabilecek tarzda felçli hasta yatağı en uygun yatak çeşididir. Bu tarz yataklar sayesinde hastalar gerek yatma yüzünden oluşabilecek yatak yaraları ve çeşitli diğer sorunlara maruz kalmayacak gerekse de geceleri güven içinde uyuyacaklardır. Yine aynı zamanda bakan kişiler açısından da temizlik ihtiyacı rahat bir şekilde sağlanmış olacaktır.

Felçli Hasta Yatakları Nasıl Olmalıdır?

Felçli hasta bakım yatakları özellikleri şu şekilde olmalıdır;

 1.  Acil yardım düğmesi
 2.  Anti bakteriyel özellik
 3.  Sıvı geçirmez malzeme
 4.  Yatakta çökmeme özelliği
 5.  Kumanda özelliği
 6.  Gece Lambası
 7.  Serumluk takılabilir tasarım ( Serum askılığı)
 8.  Hareket edilebilirlik
 9.  Karyola korkuluk ve başlıkları
 10.  Elektrik kesilmelerine karşın pil desteği
 11.  Paslanma yapmayan malzeme kullanımı

Felçli Hastalar İçin Neden Yatak Bu Kadar Önemlidir?

Bu tarz hastalığı olan hastalar için yatağın önemli olmasının sebebi; Kendi işlerini kendileri halledemedikleri için hareket alanlarının oldukça kısıtlı olmasıdır. Günün birçok zamanını felçli hasta yatağı içerisinde geçireceklerinden bu hareketsizlik durumunun kendilerine zarar vermemesi gereklidir. Aksi halde başta yatak yaraları olmak üzere birçok rahatsızlık yaşayacaklardır. Ayrıca tuvalet vb. ihtiyaçlarının da karşılanması itibariyle yatağın buna uygun olması çok ama çok önemlidir. Bu açıdan felçli hasta yatağı bu özellikler şeklinde tasarlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.