Yatalak hasta yatağı

Yatalak hastalar sürekli yatağa bağımlı bir şekilde yaşadığından dolayı onlar için tasarlanmış özel hasta yatağı modelleri bulunur. Hasta yatakları hem hastanın hem de hasta yakınının hayatını kolaylaştırır, daha konforlu bir hale getirir. Teknoloji geliştikçe değişik çeşitlerde hasta yatakları üretilmiştir. Her hastaya uygun tasarlanmış hasta yatağı bulmak mümkün hale gelmiştir.

Hasta yatağı modelleri, hastalık türüne, yatağın işlevselliğine ve taşıma kapasitelerine göre çeşitlenmiştir. Manuel ve motorlu olmak üzere çeşitlere ayrılırlar. Motorlu hasta yatakları; bir motorlu, iki motorlu, üç motorlu, dört motorlu ve kolon motorlu olmak üzere çeşitlere ayrılır.

Ayrıca tuvalet ihtiyacını tek başına gideremeyen hastalar için de lazımlıklı hasta yatağı modelleri üretilmiştir. Havalı hasta yatakları ise hastaların terlemesini, yatak yarası oluşmasını, cildinin tahriş olmasını engellemek üzere üretilmiştir. Bu ve benzeri şekilde ek özelliklerle üretilen hasta yatakları mevcuttur.

Manuel Hasta Yatakları

Elle çevirmeli bir sistemle çalışan manuel hasta yataklarında yatağın baş ve ayak kısmı bu elle çevirme sistemi ile kaldırılıp indirilebilir. Yatağın ayak kısmı diz bölümünden kırılır ve düz bir açı verilerek dikleştirilir. Manuel hasta yataklarında nikelaj korkuluklar kullanıldığından oldukça güvenlikli bir yatak çeşididir.

Manuel hasta yatağı

Manuel hasta yatağı

Manuel hasta yatakların 4 adet tekerlek bulunur. Başlığı ise genellikle ahşap tercih edilir. Böylece mikrop oluşturma riski ortadan kalkar. Manuel hasta yataklarının portatif serum askısı bulunur. Bu da ayrı bir avantajıdır. Ayrıca manuel hasta yatakları fiyat olarak motorlu hasta yataklarına göre daha uygun olması da bir diğer tercih sebebidir.

Tek Motorlu Hasta Yatakları

Tek motorlu hasta yataklarında tek bir piston motor sistemi bulunur. Tek motorlu hasta yataklarının sadece sırt kısmı hareketlidir. Bu nedenle yalnızca sırt kısmı kaldırılıp indirilebilir. Bu nedenle hareket kabiliyeti ileri düzeyde kısıtlı olan hastalar için çok tavsiye edilmez. Ancak tek motorlu hasta yatakları diğer motorlu hasta yataklarına göre daha ekonomiktir.

Dual Motorlu Hasta Yatakları

Dual motorlu hasta yatakları tek parça halindedir. Ayak ve sırt kısımları hareketli olduğundan hem ayak hem de sırt kısımları kaldırılıp indirilebilir. Dual motorlu hasta yataklarının motor güçleri diğer motorlu hasta yataklarına kıyasla daha azdır. Bu nedenle daha uygun fiyatlarla satışa sunulurlar. Ancak aşırı kilolu hastalar için uygun değildir. Çünkü bu tür hasta yatağı çeşitleri 100 kilograma kadar taşıma kapasitesine sahiptir.

Dual motorlu hasta yatağı

Dual motorlu hasta yatağı

Çift Motorlu Hasta Yatakları

Çift motorlu hasta yatakları isminden de anlaşılacağı üzere çift pistonlu bir motor sistemine sahiptir. Hastanın ihtiyacı olan en önemli iki hareketi sağlar. Yatağın baş kısmı ve ayak kısmını oluşturan mekanizmalar yükselip alçalabilir niteliktedir. Böylece hastanın hareket kabiliyeti kolaylaşır ve konforu artar.

Çift motorlu hasta yataklarının bir diğer avantajı ise elektrik motoruna bağlı olan el kumandası ile kumanda edilebiliyor olmasıdır. Bu el kumandası üzerindeki tuşlara basarak yatağı hastanın ihtiyacı olan yüksekliğe getirmek mümkündür. Çift motorlu hasta yataklarının taşıma kapasitesi ise 200 kilograma kadardır.

Bu nedenle hemen hemen her türlü hastaya uygundur. Ayrıca çift motorlu hasta yataklarında hastanın güvenliğini sağlayıcı yan korkuluklar bulunur. Bu korkulukların üretim malzemeleri demir, ahşap, plastik ya da alüminyum olabilir. Çift motorlu hasta yatakları evde bakılan hastalar için en uygun hasta yatağı modelidir. Tek motorlulara kıyasla daha çok konfor sağlarlar.

Üç Motorlu Hasta Yatakları

Üç motorlu hasta yataklarının motor sistemlerinde üç ayrı piston motor bulunur. Bu tür hasta yataklarına asansörlü hasta yatağı da denilir. Bu tür hasta yataklarının baş ve ayak kısmının hareket kabiliyetine sahip olmasının yanında, yatağın paralel olarak yukarı ve aşağı hareket etmesini sağlayan mekanizma da bulunur.

Böylece tedavi sırasında hastanın konumlanacağı yükseklik kolayca ayarlanabilir. Böylece hasta yakınlarına büyük bir kolaylık sağlanmış olunur. Üç motorlu hasta yatakları da çift motorlular gibi kumandalı bir sistemle çalışırlar. Bu da sağladıkları bir diğer avantajdır.

3 motorlu hasta yatakları

3 motorlu hasta yatakları

Dört Motorlu Hasta Yatakları

Dört motorlu hasta yatağı modelleri üç motorlu hasta yataklarının taşıdığı tüm özelliklere sahiptir. Buna ek olarak yatağın ayak ve baş kısımları 45 derece açı ile sağa ya da sola hareket ettirilebilir. Bu nedenle diğer hasta yatağı modellerine göre daha gelişmiş bir mekanizmaya sahiptir. Ayrıca dört motorlu hasta yatakları da kumanda ile komuta edilir. Böylece hasta yakınları rahat eder.

Dört motorlu hasta yataklarının taşıma kapasitesi ise 250 kilogramdır. Yani her türlü hastayı taşıyabilir. Ayrıca dört motorlu hasta yatakları trendelenburg ve ters trendelenburg özelliklerine de sahiptir. Trendelenburg başın aşağıda ayakların yukarıda olduğu pozisyonken, ters trendelenburg başın yukarıda ayakların aşağıda olduğu pozisyondur.

Bu özellikler sayesinde hastanın kan basıncı dengelenir. Dört motorlu hasta yatakları genellikle hastanelerin yoğun bakımlarında kullanılır. Ancak son zamanlarda evlerde kullanımında da artış gözlenmektedir.

4 motorlu hasta karyolası

4 motorlu hasta karyolası

Kolon Motorlu Hasta Yatakları

Kolon motorlu hasta yatakları da dört motorlu hasta yatakları gibidir ve trendelenburg ve ters trendelenburg özellikleri bulunur. Bu yatak çeşidi de genellikle yoğun bakım ünitelerinde kullanılır. Ancak kolon motorlu hasta yatağı dikey pozisyonda çalışır.

Bu hasta yatağı çeşidinin yüksekliği de ayarlanabilir niteliktedir. Kolon motorlu hasta yataklarının dayanıklılığı ve taşıma kapasitesi diğer hasta yataklarından daha fazladır. Ancak fiyat açısından diğer hasta yataklarından daha pahalıdır.

Hasta Yatağı Kiralama

Hasta yatağı satın alınabileceği gibi kiralanabilir de. Özellikle yatağa geçici süreliğine bağlı olan hastalar için hasta yatağı satın alma hem maliyet açısından hem de yer kaplama açısından istenmeyen bir durumdur. Çünkü kısa bir süre sonra yatağa olan bağımlılık ortadan kalkacak ve hasta yatağı boş yere satın alınmış olacaktır.

Bu da gereksiz para harcanmasına sebep olur. Ayrıca bir süre sonra yatağa gerek kalmayacağından evde fazladan alan kaplar. Bu da evin kullanım alanını küçültmüş olur. İşte bu noktada hastaların ve hasta yakınlarının imdadına hasta yatağı kiralama opsiyonu yetişir. Hasta yataklarının yaygınlaşmasıyla birlikte hasta yatağı kiralayan firmalar da artış göstermiştir. İhtiyaca uygun her türlü hasta yatağı modeli bu firmalar aracılığıyla kiralanır.

Kiralama şirketleri evinize gelip bu hastaya yatağını kurarlar ve istediğiniz süre boyunca yatak evinizde kalabilir. Kiralama süresi dolan hasta yatağı kiralama şirketlerine teslim edilir. Ayrıca kiralama süresini uzatmak da mümkündür. Bu sayede istenilen süre boyunca hasta yatağı kullanılabilir ve hasta yatağının sağladığı avantajlardan faydalanılabilir. Hem maliyet açısından kar edilir hem de yer faydası sağlanır.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları, hasta yatakları konusunda en çok merak edilenlerden birisidir. Hasta yataklarının satın alma ve kiralama fiyatları belirlenirken birçok faktör göz önünde bulundurulur. Manuel hasta yatakları motorlu olanlara kıyasla daha uygun fiyatlarla satışa sunulur. Motorlu hasta yatakları da motor sayılarına göre fiyatlanır.

Motor sayısı arttıkça fiyat da artar. Öte yandan, hasta yatağına eklenen lazımlık, havalı yatak gibi ek özellikler de fiyat üzerinde etkilidir. Ayrıca hasta yatağının kalitesi, üretim malzemelerinin çeşidi gibi faktörler de kiralama ve satın alma fiyatları üzerinde etkilidir. Farklı çeşitlerde hasta yatakları için firmamızı tercih edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir