Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta karyolaları, genellikle hastanelerde kullanılan ve uzun süreli yatağa bağımlı hastaların evlerinde kullandığı, başlıklı, düşmeyi önleme amaçlı korkulukları olan, ortopedik iç yatakları ile hastaların rahatlığına göre ayarlanabilen medikal gereçlerdir. Şimdilerde teknolojik özelliklere sahip olan bu yatakların tarihi oldukça eskiye dayanır. İlk hasta yataklarına Yunanistan’ın antik dönemlerinde rastlanmıştır. Hastane tarihi ile ortaya çıkan bu yataklar zamanın ve teknolojinin etkisi ile motorlu ve asansörlü sistemlere kadar gelmiştir.

Genel anlamda hasta yatakları ikiye ayrılır. Manuel ve otomatik yataklar olarak. Manuel yataklarında kendi içinde üçe ayrıldığı bilinir. Tek taraflı, çift taraflı ve trendelenburg adı verilen hasta yatakları olmak üzere üçe ayrılan otomatik karyolaların doğmasına öncülük etmişlerdir. Kullanım alanları şu anda %30 olan bu yatakların genellikle evlerde tercih edildiği bilinir. Satın alımlarda uygun fiyatlara mal olan bu yataklar rulmanlar kullanılarak, insan gücü ile şekillenebilirlik özelliğine sahiptirler.

Otomatik hasta yatakları

Otomatik hasta yatakları

Tek Taraflı Hasta Karyolası

Tek bir mekanizmaya sahip olan bu yataklar ne kadar tedavülden kalksa da evde bakıma muhtaç, geliri düşük ailelerin kolaylıkla sahip olduğu yataklardır. Rulmanların çevrilmesi ile sadece baş ve bel kısmının kaldırıldığı bu yatakların yan taraflarında koruma için kilitli korkuluklar bulunur. Tek hareketli yataklar olarak da adlandırılan bu hasta yatağı modelleri kısa süreli yatacak olan evde bakım ihtiyacı duyan hastaların kullanmasına uygundur. Fiyat aralığı 400 – 600 arası olan bu yataklar çift taraflı sistemin üretimi ile önemini kaybetmiştir.

Çift Taraflı Hasta Yatakları

Manuel hasta yataklarının ikincisi olan bu yatakların da en büyük özelliği iki taraflı rulmanlar sayesinde hem baş kısmının hem de ayak kısmının kaldırılmasıdır. Hala kullanımda olan bu yataklar, sağlık ocakları gibi kısa süreli tedavi merkezlerinde kullanılır. Tamamen V şeklini alabilen bu yatağı tercih edecek hasta yakınlarının kalitesine mutlaka dikkat etmelidir. 500 TL civarı olan bu yataklar yine evde kullanıma uygundur.

Trendelenburg Hasta Yatakları

Manuel yatakların sonuncusu olan ve 3 harekete sahip olan bu trendelenburg hasta karyolası özellikle felçli hastalar için üretilmiştir. Eğik açı alabilen bu yataklar, baş ve ayak kısımlarının rulmanlar çevrilerek V pozisyonu alması ile de bir dönemin devrim niteliğindeki hasta yataklardır. Hala kullanımda olan bu yatakları hastanelerde görmek pek mümkün değildir. Makul fiyatlarla satışta olan bu yataklar felçli hastalara uygundur.

Trendelenburg Hasta Karyolası

Trendelenburg Hasta Karyolası

Otomatik Hasta Yatakları

Manuel hasta yataklarını tedavülden kaldıran otomatik yataklar, hem hastalar hem de görevliler için büyük kolaylık sağlamıştır. Ameliyatlı, felçli ya da taşınması tehlike yaratacak hastaların taşınmasını rahatlıkla gerçekleştiren hasta karyolası motor sayısı ile hareket sayısı doğru orantılıdır. İki motorlu hasta yatağı iki hareket sağlar, 3 motorlu 3 hareket sağlar. Teknolojinin gelişmesi ile kumandalı yatakların özellikleri artar.

Kumandalı olarak üretilmiş hasta yatakları sayesinde hastalar diledikleri şekli gerçekleştirir. Güvenli bir şekilde yatak üzerinde hareket edebilir. Uzun süreli hasta yatağı kullanımlarında, hastaların vücudunda zamanla “yatak yarası” adı verilen durum gerçekleşir. Otomatik hasta yataklarında, hareket sayesinde bu durum daha az yaşanır. 3 çeşit otomatik hasta yatağı bulunur. Otomatik hasta karyolası fiyatları kaliteye göre değişmektedir. 900 ile 3000 arası otomatik yatak fiyatları bulunur. Kaliteli yatakların tercih edilmesi uzun süre kullanılacak yatakların daha kullanışlı olması açısından önemli bir durumdur.

Otomatik hasta yatakları

Otomatik hasta yatakları

İki Motorlu Hasta Yatakları

Otomatik yatakların ilk üretimi olan bu yataklar iki motor sayesinde çalışır. İlk motor baş ve bel kısmının hareketini sağlarken ikinci motor ise ayak kısmının hareketini sağlar. Yan korkulukları klipsli sistemle tek hareketle indirilip kaldırılabilir. Kumandası sayesinde hastanın kendisinin de dilediği hareketleri yapması oldukça kolayıdır. Hastanelerin en çok tercih ettiği yataklardır. Piston ve dual motor olarak ikiye ayrılırlar.

2 Motorlu Hasta Yatağı

2 Motorlu Hasta Yatağı

Piston motorlu yataklar uzun süreli evde kullanıma en uygun yataklardır. Ağırlığa karşı dayanaklı olan bu yatakların şekillenmesi diğer yataklara oranla fonksiyonudur. Dual motorlu yataklar, kilolu hastalar için pek tercih edilmeyen yataklardır. Piston motora göre uygun olan bu yatak fiyatları 750 ile 1000 TL arasındadır.

Üç Motorlu Yataklar

Yoğun bakım ünitelerinde kullanılan, iki motoru sayesinde bas ve ayak kısmının kaldırılmasını sağlar, üçüncü motor ise yatağı aşağıya veya yukarıya kaldırmaya yarar. 3 motorlu yatakların hasta taşınmasında sağladığı kolaylık oldukça önemlidir. Bu hasta yatağı fiyatları ise 1500 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir.

3 Motorlu Hasta Yatağı

3 Motorlu Hasta Yatağı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir